Award Winners

Early Career Award

2019Di Xu
2018Christina Weiland
2017Lindsay Page
2016John Papay
2015David Deming

Jean Flanigan Outstanding Dissertation Award

2019 Julien Lafortune. Honorable Mention: Tolani Britton
2018 Drew Atchison. Honorable Mention: Oded Gurantz, Elizabeth Setren
2017 David Blazar
2016 Jeff Denning
2015 Anjali Adukia Honorable Mention: Erika Greenberg
2014 Chloe Gibbs Honorable Mention: Matthew Kraft and Josh Hyman
2013 Rajeev Darolia
2012 Phuong Nguyen Honorable Mention: Eleanor Fulbeck, Cassandra Hart
2011 Daphna Bassok
2010 Celeste K. Carruthers
2009 Justin Smith
2008 Emily Pas Isenberg, Scott Imberman Honorable Mention: Louis-Philippe Morin
2007 Daniel W. Player
2006 Debbi C. Harris
2005 Randall Reback Honorable Mention: Dylan Conger
2004 Sean P. Corcoran
2003 Robert Bifulco, Tana Bishop and Patrice Iatarola
2002 Anthony Rolle
2001 Jennifer Imazeki, Anna Lukemyer and Patrick J. McEwan
2000 Susanna Loeb and Corrine H. Taylor
1999 Nicola A. Alexander and Donald R. Tetreault
1998 Brian O. Brent, Gloria M. Rodriguez and Ross H. Rubenstein
1997 Christopher Forbes Roellke
1996 Sheila E. Murray
1995 James Michael Garris, Theodore R. Gilkey and Susan Robinson Summers
1994 Mary Jane Guy and Linda Hertert
1993 Linda Sue Geary and Joseph Michael O'Loughlin
1992 Patrick F. Galvin
1991 Teresa S. Lyons and Phillip McKenzie
1990 Eirikur Hilmarsson and Neil Theobald
1989 Michael F. Addonizio and Bruce T. Fraser
1988 Sharon F. Fischer and Stephen L. Jacobson
1987 Robert W. Ruch and Frederick D. Saul, Jr.
1986 Curtis A. Smith
1985 Betty Malen and John Strudwick
1984 John L. Myroon and Deborah A. Verstegen
1983 Robert A. Lee, Bettye MacPhail-Wilcox and Richard A. Zollinger
1982 Katsuji Okachi and Mark Shugoll
1981 Catherine Batsche, Gayden Carruth and Douglas Swift
1980 Doris Kling, Thomas R. Melcher and F. Howard Nelson
1979 Robert P. Knight, David B. Kret, Douglas W. Otto and Catherine Putnam
1978 J. Placido Garcia Jr., Paul Herche, Marilyn A. Hopkins, Richard A. King & Theodore S. Sergi

New Scholars Grant Prorgam

2019 Nicholas Wright, Brendan Bartanen
2018 Paul Bruno, Cameron Anglum, Xiaoyang Ye
2017 Rachel White, Ayesha Hashim, Luis A. Rodriguez
2016 Emily Kern, Elizabeth Friedmann, Zachary Mabel
2015 Alex Smith, Melinda Adnot, Michael Naretta
2014 Di Xu
2013 Andrew Barr, Sa Bui
2012 Pre-doctoral award: Niu Gao Honorable Mention: Quentin Brummet
2012 Post-doctoral award: Steven Hemelt
2011 Elizabeth Dhuey, Rekha Balu, Justin Smith
2010 Seth Gershenson
2009 Jason Fletcher, Lawrence Miller
2008 Scott Imberman, Michael Goetz
2007 Kavita Mittapalli, Katherine O. Strunk
2006 Colin Chellman, Ashley Raduege Broer
2005 Daniel Player
2004 Eric Isenberg
2003 KyungHee Lee
2002 Randall Reback
2001 Doctoral: Bruce Baker Predoctoral: Frank Papa, Lisa Ray, Mary Harris, Rebecca Gates
2000 Doctoral: Ron Zimmer w/ John Jones, Chris Roellke Predoctoral: Robert Bifulco
1999 Doctoral: Jennifer King Rice, Julie Berry Cullen, Brian O. Brent
Predoctoral: Sharon B. Whigham, Jeff E. Hoyt, Kieran M. Killeen, Samid Hussain
1998 Doctoral: Michael Petko, Yasser Nakib, Michelle Moser with Ross Rubenstein
Masters: Jonathan Travers
1997 David Figlio, Lois Yachetta, Richard Phelps, Sarah Burke
1996 Jaekyung Lee, Gail Sunderman, J. Russell Higham
1995 Rick Fenner, Gloria J. Murray, Catherine Sielke
1993/4 Nicola Alexander, Laura Argus w/ Daniel Rees, Thomas Downes with Mona Shan
1991 Pat Galvin

Service Award

Year Recipient Conference Location
2019 Angela Hull Kansas, Missouri
2018 Robert Goertz Portland, Oregon
2017 Susanna Loeb Washington, DC
2016 Carolyn Herrington Denver, Colorado
2015 Helen Ladd Washington, DC
2014 Dan Goldhaber San Antonio, Texas
2013 James Wyckoff New Orleans, Louisiana
2012 Thomas Downes Boston, Massachusetts
2011 Jewell Gould Seattle, Washington
2010 David Figlio Richmond, Virginia
2009 James Guthrie Nashville, Tennessee
2008 Jay Chambers Denver, Colorado
2007 Richard Rothstein Baltimore, Maryland
2006 Edwin E. Steinbrecher  Denver, Colorado
2005 Leanna Stiefel Louisville, Kentucky
2004 Henry M. Levin Salt Lake City, Utah
2003 David Monk Orlando, Florida
2002 Van D. Mueller Albuquerque, New Mexico
2001 Margaret E. Goertz Cincinnati, Ohio
2000 Eugene P. McLoone Austin, Texas
1999 Robert Berne Seattle, Washington
1998 Allan R. Odden Mobile, Alabama
1997 William J. Fowler, Jr. Jacksonville, Florida
1996 Will S. Myers Salt Lake City, Utah
1995 Bettye MacPhail-Wilcox Savannah, Georgia
1994 Kern Alexander Nashville, Tennessee
1993 Richard A. Rossmiller Albuquerque, New Mexico
1992 G. Alan Hickrod New Orleans, Louisiana
1991 Arthur E. Wise Williamsburg, Virginia
1990 K. Forbis Jordan Las Vegas, Nevada
1989 George R. Babigian San Antonio, Texas
1988 H. Thomas James Tampa, Florida
1987 Charles S. Benson Washington, DC
1986 William P. McClure     Chicago, Illinois
1985 Roe L. Johns   Phoenix, Arizona

Thomas A. Downes Award

2019Elizabeth Friedmann, Michael Hill, and Cassandra Hart
2018Joshua Hyman
2017Seth Gershenson